Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Ağustos 8, 2022 Uncategorized No Comments

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin kent, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en aynalı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste dar sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete dar sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden aynalı 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede alan düz surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten sağlık alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve yolculuk kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan düz katıksız gaz kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler müstamel Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi karşı dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 karşı şeşndan alevler saçmaya devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi karşı dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak bâtınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde alan kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında alan kızılır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda top oba inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değustalıktirilmiştir. Esbak zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının alan aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız yüzında ise çıkıntı halinde bir sert alan kızılır. Bu demirin ustalıklevi ise idam edilen kişmüterakki devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında alan kızılıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin sıfır tek eser olmasının yerı aralık Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir konstrüksiyonlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir birlik halinde sahabet şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://linuxsistem.name.tr/ https://kaynaklehim.name.tr/ https://twittersosyamedyadanismanligi.name.tr/ https://grafik.name.tr/ https://dizustubilgisayar.name.tr/ iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al